Tower 10 Miler & 5K
                   November 8, 2014 - Clermont, Florida
           *** Produced by Sommer Sports - SommerSports.com ***
 

                * * * * * RACE RESULTS - 10 MILER * * * * *



---------------------------------------
          MALE OVERALL
---------------------------------------

Place Fname      Lname        Ag City               Ti Time    Pace     
===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1 Kevin Williams          37 Orlando FL            1:12:45  7:17 
    2 Joe Grinstead           43 Leesburg FL           1:16:49  7:41 
    3 Jamie Benedict          42 Groveland FL          1:19:16  7:56 

---------------------------------------
          FEMALE OVERALL
---------------------------------------

Place Fname      Lname        Ag City               Ti Time    Pace     
===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1 Nina Kraft              45 Clermont,fl FL        1:07:00  6:42 
    2 Bridget Collins         53 Aurora IL             1:10:34  7:04 
    3 Danielle Omori          29 Orlando FL            1:12:35  7:16 

---------------------------------------
          MALE MASTERS WINNER
---------------------------------------

Place Fname      Lname        Ag City               Ti Time    Pace     
===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1 Lynn Robinson           60 Ocala FL              1:22:46  8:17 

---------------------------------------
          FEMALE MASTERS WINNER
---------------------------------------

Place Fname      Lname        Ag City               Ti Time    Pace     
===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1 Ginger McKim            55 Clermont FL           1:16:32  7:40 


FEMALE AGE DIVISION:  15 - 19
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    54 Caitlyn Phelps          19 Harmony FL            1:26:32  8:40 


MALE AGE DIVISION:  15 - 19
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    79 Michael Jacobs Jr       19 Orlando FL            1:40:23 10:03 


FEMALE AGE DIVISION:  20 - 24
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    72 Nicole Danzi            23 Orlando FL            1:35:11  9:32 
    2   102 Stephanie Zavada        22 Orlando FL            1:56:52 11:42 
    3   111 Erika Cordero           22 Orlando FL            2:10:46 13:05 


FEMALE AGE DIVISION:  25 - 29
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1   106 Adhana Davis            27 Orlando FL            1:59:44 11:59 


MALE AGE DIVISION:  25 - 29
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    51 Jason Kwong             26 Clermont FL           1:25:15  8:32 



FEMALE AGE DIVISION:  30 - 34
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    43 Elizabeth Wind          34 Windermere FL         1:16:19  7:38 
    2    50 Samantha Hinson         33 Winter Park FL        1:24:05  8:25 
    3    77 Kallin Anderson         30 Winter Garden FL      1:40:06 10:01 
    4    86 Amy Robertson           32 Clermont FL           1:48:31 10:52 
    5    92 Danielle Frazier        31 Altamonte Springs FL  1:52:51 11:18 
    6    94 Denise Lapierre         34 Clermont FL           1:53:51 11:24 
    7    96 Mary Gangwisch          30 Oviedo FL             1:54:41 11:29 
    8   116 Jennifer Basta          33 Clermont FL           2:21:34 14:10 
    9   118 Uyen Nguyen             32 Orlando FL            2:31:50 15:11 


MALE AGE DIVISION:  30 - 34
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    47 Christopher Cornelius   32 Minneola FL           1:20:57  8:06 
    2    48 Lester McQuaid          30 Minneola FL           1:21:04  8:07 
    3    57 Luke Brear              32 Clermont FL           1:28:32  8:52 
    4    95 John Pittendreigh       31 Winter Garden FL      1:54:14 11:26 
    5   117 David Moses             34 Orlando FL            2:31:50 15:11 


FEMALE AGE DIVISION:  35 - 39
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    52 Jill Fornoles           38 Groveland FL          1:25:44  8:35 
    2    61 Jamie Ikeda             38 Windermere FL         1:32:05  9:13 
    3    75 Kristy Blumeyer         36 Windermere FL         1:39:51  9:59 
    4    89 Juanita Benedict        39 Groveland FL          1:50:53 11:06 
    5    91 Yvette Saliba           36 Altamonte Springs FL  1:51:50 11:11 
    6    99 Stefanie Johnson        36 Altamonte Springs FL  1:56:00 11:36 
    7   103 Shannon Hanebrink       37 Clermont FL           1:56:52 11:42 


MALE AGE DIVISION:  35 - 39
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    65 Carlos Torneria         37 Orlando FL            1:32:31  9:16 
    2   109 Eric Bouchet            38 Clermont FL           2:02:41 12:17 



FEMALE AGE DIVISION:  40 - 44
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    56 Lisa Stetin             42 Clermont FL           1:26:36  8:40 
    2    78 Christina Boswell       42 Clermont FL           1:40:06 10:01 
    3    82 Dana Dye                42 Minneola FL           1:45:49 10:35 
    4    85 Tarsha Jacobs           43 Orlando FL            1:46:47 10:41 
    5   104 Carmen Peccie           41 Minneola FL           1:57:41 11:47 
    6   108 Ximena Ball             44 Orlando FL            2:01:46 12:11 
    7   110 Yumilka Cruz            40 St Cloud FL           2:10:45 13:05 


MALE AGE DIVISION:  40 - 44
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    60 Steven Pritchard        42 Orlando FL            1:30:29  9:03 
    2    67 Willz Saliba            41 Orlando FL            1:32:54  9:18 
    3    69 Bradford Boswell        43 Clermont FL           1:34:09  9:25 
    4    71 Johnny Campos           41 Clermont FL           1:35:00  9:30 


FEMALE AGE DIVISION:  45 - 49
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    55 Claudena Coulter        47 Groveland FL          1:26:35  8:40 
    2   105 Phyllis Petrochko       46 Melbourne FL          1:59:03 11:55 
    3   112 Sharon Johnson          46 Longwood FL           2:12:33 13:16 


MALE AGE DIVISION:  45 - 49
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    53 Steven Roe              47 Clermont FL           1:26:09  8:37 
    2    73 Thomas Phelps           48 Harmony FL            1:35:16  9:32 
    3    81 Jim Dye                 45 Minneola FL           1:45:49 10:35 
    4    97 Jay Gangwisch           47 Oviedo FL             1:54:42 11:29 


FEMALE AGE DIVISION:  50 - 54
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    68 Mary Gardner            53 Longwood FL           1:34:07  9:25 
    2    70 Lori Hart               53 Hollywood FL          1:34:11  9:26 
    3    74 Laura Kulsik            54 Vero Beach FL         1:38:53  9:54 
    4    80 Diane O'Brien           50 Apopka FL             1:41:35 10:10 
    5    83 Leslie Peace            52 Grand Island FL       1:46:11 10:38 
    6    88 Loretta Dynda           50 Lake Mary FL          1:49:18 10:56 
    7    98 Sharon Moes             54 Lindenhurst IL        1:55:48 11:35 
    8   107 Cindy Staley            50 Winter Garden FL      2:00:18 12:02 
    9   114 Denise Schneck          50 Orlando FL            2:17:27 13:45 



MALE AGE DIVISION:  50 - 54
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    59 Alan Higgins            52 Ocoee FL              1:29:26  8:57 
    2    66 Francis Chan            50 Hong Kong             1:32:51  9:18 
    3    76 Jack Marcum             50 Ocala FL              1:39:55 10:00 
    4   100 Hugh Rosser             53 Clermont FL           1:56:08 11:37 
    5   115 David Schneck           51 Orlando FL            2:17:28 13:45 


MALE AGE DIVISION:  55 - 59
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    58 John F Binkley III      57 Vero Beach FL         1:29:20  8:56 


FEMALE AGE DIVISION:  60 - 64
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    64 Karen Alexeev           62 St Petersburg FL      1:32:19  9:14 
    2    90 Pat Ritchie             62 Orlando FL            1:51:09 11:07 


FEMALE AGE DIVISION:  65 - 69
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    87 Rissie Thieler          68 Clermont FL           1:49:08 10:55 


MALE AGE DIVISION:  65 - 69
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    62 Paul Gardner            66 Longwood FL           1:32:06  9:13 
    2    84 Glen Brecheen           69 Montverde FL          1:46:45 10:41 
    3   113 Charles Cangialsoi      67 Leesburg FL           2:13:55 13:24 


MALE AGE DIVISION:  70 - 74
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    93 Charles Veurink         72 Winter Park FL        1:53:16 11:20 


MALE AGE DIVISION:  75 - 84
--------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1   101 Paul Kunz               75 Clermont FL           1:56:13 11:38