SANTA'S TWILIGHT 5K
                     Benefiting Friends of Lake Louisa
         December 20, 2014 - Lake Louisa State Park - Clermont, FL
          Another Quality SOMMER SPORTS Event - SommerSports.com
 
   


----------------------------------------------------------------
          MALE OVERALL
----------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     1 MANUEL VALLELO          25                         21:11  6:49 
    2     2 GREG HEARTT             27 ORLANDO FL              21:25  6:54 
    3     3 JOHN TURNER             14 CLERMONT FL             21:53  7:03 

----------------------------------------------------------------
          FEMALE OVERALL
----------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     8 NATHALIE KAEMMERER      17 O'FALLON MO             22:46  7:20 
    2    10 JILL FORNOLES           39 GROVELAND FL            23:48  7:40 
    3    15 LYNN CHUA               46 AURORA                  24:47  7:59 

----------------------------------------------------------------
          MALE MASTERS OVERALL
----------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     4 KEVIN COBB              55 DAVENPORT FL            21:53  7:03 

----------------------------------------------------------------
          FEMALE MASTERS OVERALL
----------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    27 DARLENE TURNER          53 CELEBRATION FL          26:46  8:37 



MALE AGE DIVISION:  5 - 14
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    13 DANIEL TRESSLER III     12 OVIEDO FL               24:18  7:50 
    2    16 LUKE ANGELO             12 ORLANDO                 24:57  8:02 
    3    44 JACK ROSSER             10 OAKLAND FL              28:17  9:07 
    4    58 DARREN TREVINO          14 MINNEOLA FL             29:57  9:39 
    5    77 KEENAN MATHESON          7 LITHIA FL               32:02 10:19 
    6    85 ETHAN ACKER              5 APOPKA FL               32:27 10:27 
    7   103 CALEB OSBORNE           10 APOPKA FL               34:16 11:02 
    8   111 AIDAN LYONS             12 CLERMONT FL             34:41 11:10 
    9   116 CARTER SMITH             7 GOTHA FL                35:10 11:19 
   10   120 JAMES ALENCE            14 LITHIA FL               35:26 11:25 
   11   145 SAMUEL WHALEN           11 APOPKA FL               37:14 11:59 
   12   149 QUINN SUMMERVILLE       12 CELEBRATION FL          37:38 12:07 
   13   163 JOHNNY PIOTROWSKI        8 WINTER GARDEN FL        38:26 12:22 
   14   173 MICHAEL BARBER           9 MINNEOLA FL             39:01 12:34 
   15   179 KALEB SCHNETZER         10 ST CLOUD FL             39:29 12:43 
   16   180 JACOB SCHNETZER         10 ST CLOUD FL             39:33 12:44 
   17   188 SIMON ANDERSON          14 LAKE WALES FL           40:09 12:56 
   18   205 GARRETT COFFMAN          8 MOUNT DORA FL           41:16 13:17 
   19   216 EVERETT WILLIAMS         8 CLERMONT FL             42:17 13:37 
   20   220 ZANE RANK                7 CASSELBURY FL           42:26 13:40 
   21   241 MITCHELL BOUCHET         7 CLERMONT FL             43:37 14:03 
   22   249 BREECE MITCHELL          7 CLERMONT FL             45:12 14:33 
   23   265 COLIN OSBORNE            8 APOPKA FL               47:27 15:17 
   24   276 PARKER HALSEY            7 CELEBRATION FL          48:20 15:34 
   25   283 BLACE MITCHELL           5 CLERMONT FL             48:53 15:44 
   26   294 JAYDEN SUMMERVILLE      12 CELEBRATION FL          49:09 15:50 
   27   303 JAYDEN BENNETT           7 CLERMONT FL             49:52 16:03 
   28   318 DYLAN GALLMEYER         13 HOWEY IN THE HILLS FL   51:23 16:33 
   29   323 BRANDON GALLMEYER       11 HOWEY IN THE HILLS FL   51:57 16:43 
   30   356 JAYDEN STEWART           8 ORLANDO FL              56:06 18:04 
   31   357 ALEX SCHNETZER           5 ST CLOUD FL             56:06 18:04 
   32   365 CAMERON TAFEL           12 KISSIMMEE FL            56:50 18:18 
   33   388 LEX FORNOLES             6 GROVELAND FL          1:07:03 21:35 



FEMALE AGE DIVISION:  5 - 14
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    18 ALEXIS HILL             13 CLERMONT FL             25:50  8:19 
    2    40 RYLEIGH HOLCOMB          9 WINTER SPRINGS FL       28:02  9:02 
    3    50 MACKENZIE HILL          12 CLERMONT FL             28:50  9:17 
    4    61 GILLIAN MATHESON         9 LITHIA FL               30:44  9:54 
    5    69 JODIMAE LEODONES         9 CLERMONT FL             31:08 10:02 
    6    72 RACHEL LITWACK          14 ORLANDO FL              31:22 10:06 
    7    88 KATIE SCHUTT            12 MINNEOLA FL             32:40 10:31 
    8    97 SOPHIA BOARDMAN          9 MAITLAND FL             33:38 10:50 
    9   123 AMY FLEAK               13 WARRENSBURG MO          35:29 11:25 
   10   138 BRAELYN ANDREWS         12 ALTOONA FL              36:47 11:51 
   11   141 TRICIA ECKMANN          11 MINNEOLA FL             36:59 11:55 
   12   154 MICHAELA BOUCHET         9 CLERMONT FL             38:03 12:15 
   13   184 KELLY FLEAK             11 WARRENSBURG MO          39:40 12:46 
   14   187 KRISTIE HURDLE          13 FL                      39:56 12:52 
   15   194 LIBERTY CRAFT           14 SPRINGHILL FL           40:26 13:01 
   16   206 EMMA TURNER             12 CLERMONT FL             41:22 13:19 
   17   224 ANDERS WILLIAMS         10 CLERMONT FL             42:45 13:46 
   18   232 MADELYN HARPER          14 FRUITLAND PARK FL       43:02 13:51 
   19   233 SKYE PATON              13 CELEBRATION FL          43:04 13:52 
   20   247 SAMANTHA POREDA         12 CLERMONT FL             44:36 14:22 
   21   263 JACQUI KELLEY            8 DAVENPORT FL            47:23 15:16 
   22   266 DAKOTAH OSBORNE         12 APOPKA FL               47:27 15:17 
   23   274 PAIGE DURAND            10 CLERMONT FL             48:13 15:32 
   24   277 ABIGAEL LOCHER           8 CELEBRATION FL          48:22 15:35 
   25   290 ALYSSA TURNER            8 FRUITLAND PARK FL       49:05 15:48 
   26   321 EMMY SMITH               5 GOTHA FL                51:50 16:41 
   27   336 ZOEY HALL               10 WINDERMERE FL           53:55 17:22 
   28   366 EOLIVIA TAFEL           10 KISSIMMEE FL            56:51 18:18 
   29   372 LILA LOMAN               8 CLERMONT FL             58:54 18:58 
   30   377 SHELBY LOMAN            14 CLERMONT FL           1:01:08 19:41 


FEMALE AGE DIVISION:  15 - 19
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    33 MAKAYLA KOCHHEISER      17 GALENA OH               27:17  8:47 
    2    56 CARINA MARTINEZ         18 MOUNT DORA FL           29:32  9:31 
    3    62 HAVEN MOULDS            17 AURORA                  30:45  9:54 
    4   113 TAYLOR PEREZ            15 WINTER SPRINGS FL       35:01 11:16 
    5   121 NATALIE SCHUTT          15 MINNEOLA FL             35:27 11:25 
    6   128 LINDSEY BOYETT          15 CLERMONT FL             35:52 11:33 
    7   183 TAMMY FLEAK             16 WARRENSBURG MO          39:39 12:46 
    8   186 KAYLA HURDLE            15 FL                      39:53 12:50 
    9   200 TIFFANY REYES           17 MINNEOLA FL             40:44 13:07 
   10   251 LAUREN BOYETT           15 CLERMONT FL             45:21 14:36 
   11   289 KIMBERLY CONLIN         16 WATERTOWN MA            49:05 15:48 
   12   309 SAMMANTHA HILL          15 CLERMONT FL             50:28 16:15 
   13   376 TAYLOR MCKEON           15 LONGWOOD FL           1:01:04 19:40 



MALE AGE DIVISION:  15 - 19
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     6 BEN MILLER              19 DUROR, ARGYLL, SCOTLAND    22:30  7:15 
    2    11 MARK ALENCE             16 LITHIA FL               23:51  7:41 
    3    28 JAY SUMMERVILLE         19 CELEBRATION FL          26:46  8:37 
    4    37 NOAH WHALEN             17 APOPKA FL               27:32  8:52 
    5   159 JONATHAN COFFMAN        16 BELLEVIEW FL            38:19 12:20 
    6   234 KYLE PATON              15 CELEBRATION FL          43:07 13:53 
    7   394 JOSEPH SCHIETECATTE     16 ORLANDO FL            1:21:52 26:21 


FEMALE AGE DIVISION:  20 - 24
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    19 ALYSON LECKER           23 MINNEOLA FL             25:59  8:22 
    2    20 LAUREL MILOVAC          24 CLERMONT FL             26:10  8:26 
    3    23 DENISE DEARMAN          21 LONGWOOD FL             26:21  8:29 
    4    34 KELLY DARIN             22 CLERMONT FL             27:18  8:48 
    5   106 ALEXIS GANDER           23 ORLANDO FL              34:26 11:05 
    6   148 KAITLYN WHALEN          21 APOPKA FL               37:23 12:02 
    7   155 VERONIKA DRESKO         23 BOYNTON BEACH FL        38:07 12:16 
    8   243 CANDACE PETERSON        23 EUSTIS FL               43:49 14:06 
    9   256 HOLLIE TUFTS            23 CLERMONT FL             46:03 14:50 
   10   262 ALLIE CRAFT             24 ORLANDO FL              46:54 15:06 
   11   329 ALLISON CROFT           22 CLERMONT FL             52:42 16:58 
   12   362 WHITNEY ASHBY           23 DAVNEPORT FL            56:22 18:09 


MALE AGE DIVISION:  20 - 24
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    21 CODY RUBIN              20 CELEBRATION FL          26:16  8:28 
    2    31 ALEX HEYEN              22 ORLANDO FL              27:09  8:45 
    3    66 DANE DELAUNE            24 ORLANDO FL              30:57  9:58 
    4    79 JOSHUA REEVES           24 CLERMONT FL             32:02 10:19 
    5   360 MICHAEL FAGAN           22 CLERMONT FL             56:13 18:06 



FEMALE AGE DIVISION:  25 - 29
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    38 ALLYSON URBAN           29 WINTER GARDEN FL        27:50  8:58 
    2    71 ANYA REIMER             26 GROVELAND FL            31:22 10:06 
    3    76 LACEY SMITH             25 WINTER HAVEN            32:01 10:19 
    4    78 ALLY REEVES             26 CLERMONT FL             32:02 10:19 
    5    89 TIFFANY GRAY            25 TAVARES FL              32:42 10:32 
    6   105 KRISTYN MCCORMICK       29 MINNEOLA FL             34:25 11:05 
    7   107 CHRISTINA WILSON        28 ORLANDO FL              34:27 11:06 
    8   134 MARY MARGARET GRAY      25 ORLANDO FL              36:10 11:39 
    9   146 LORA STAFFORD           25 REUNION FL              37:17 12:00 
   10   153 CHRISTINE VAZQUEZ       27 ORLANDO FL              38:03 12:15 
   11   157 KARINA CALZADILLA       25 ORLANDO FL              38:11 12:18 
   12   177 STACEY PEA              26 KISSIMMEE FL            39:08 12:36 
   13   185 KELLY CONLIN            28 WATERTOWN MA            39:49 12:49 
   14   191 GINNY SARAS             28 WINTER GARDEN FL        40:19 12:59 
   15   231 NIKI SUGGS              29 FRUITLAND PARK FL       43:02 13:51 
   16   257 DEANNA SCOTT            26 BUSHNELL FL             46:05 14:50 
   17   259 NATALIE WILLIAMS        29 WINDERMERE FL           46:23 14:56 
   18   271 KRISTEN HOLDEN          26 CLERMONT FL             48:07 15:30 
   19   295 MEGAN BROWN             28 ORLANDO FL              49:16 15:52 
   20   301 JENNIFER KAPSIAK        28 DAVENPORT FL            49:51 16:03 
   21   319 ALYSSA MULLINS          26 ORLANDO FL              51:35 16:36 
   22   335 STEPHANIE SCHRAMM       28 CELEBRATION FL          53:50 17:20 
   23   346 LAUREN WINNEY           29 ORLANDO FL              54:40 17:36 


MALE AGE DIVISION:  25 - 29
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    29 RYAN ADAMS              27 WINTER HAVEN FL         26:55  8:40 
    2    42 MATTHEW WHITE           27 TAVARES FL              28:12  9:05 
    3    47 SAMI ALAGIC             28 CLERMONT FL             28:46  9:16 
    4    48 ERIC BORGSMILLER        29 WINTER GARDEN FL        28:48  9:17 
    5    49 CASEY STRONG            29 WINTER GARDEN FL        28:48  9:17 
    6    90 ZAK KEESEE              28 TAVARES FL              32:42 10:32 
    7   178 JAMES MCILROY           26 KISSIMMEE FL            39:08 12:36 
    8   190 PETER BILLSON           28 WINTER GARDEN FL        40:17 12:58 
    9   203 ROBERTO VEGA            26 ORLANDO FL              41:04 13:13 



FEMALE AGE DIVISION:  30 - 34
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    39 RENEE SACKETT           31 WINTER SPRINGS FL       28:02  9:02 
    2    65 STEPHANIE FIGUEROA      33 BELLE ISLE FL           30:53  9:57 
    3    87 SALLY BAYES             34 TORONTO ON              32:34 10:29 
    4    94 HILLARY FLEAK           34 WARRENSBURG MO          33:14 10:42 
    5   101 REBECCA HOLCOMB         33 WINTER SPRINGS FL       34:10 11:00 
    6   130 RACHEL ROZAR            32 GROVELAND FL            35:52 11:33 
    7   139 TIFFANY SHEARER         33 DAVENPORT FL            36:54 11:53 
    8   147 LORA GRAENTZDOERFFER    34 ROYAL OAK MI            37:22 12:02 
    9   167 NATASHA BOUCHET         34 CLERMONT FL             38:51 12:31 
   10   174 LEONA FABER             32 CLERMONT FL             39:03 12:34 
   11   193 RAQUEL RIVERA           34 DAVENPORT FL            40:21 13:00 
   12   199 KRISTIN DEGENHART       34 OCOEE FL                40:44 13:07 
   13   212 CARRIE EUBANKS          34 OAKLAND FL              41:57 13:30 
   14   213 JACKIE SORENSEN         30 LADY LAKE FL            42:12 13:35 
   15   217 HANNAH DEAN             30 LADY LAKE FL            42:17 13:37 
   16   244 NICOLE WHITE            30 TAVARES FL              43:52 14:08 
   17   246 COLLEEN NIXON           33 WINDERMERE FL           44:14 14:15 
   18   254 KIRA KELLER             30 KISSIMMEE FL            45:38 14:42 
   19   264 LAURA KELLEY            31 DAVENPORT FL            47:24 15:16 
   20   267 EMILY BOLLINGER         30 WINTER GARDEN FL        47:44 15:22 
   21   278 MICHELLE MANLOVE        34 CLERMONT FL             48:23 15:35 
   22   285 MANDY RHOTON-TIMME      31 CLERMONT FL             49:01 15:47 
   23   287 NICOLE BYNUM            34 LADY LAKE FL            49:02 15:47 
   24   312 LAURA MCCLELLAN         31 WINDERMERE FL           50:31 16:16 
   25   327 CHRISTINE SCHAEFERS     33 LEESBURG FL             52:18 16:50 
   26   330 DIANA MOORE             32 CLERMONT FL             52:42 16:58 
   27   331 JAMI CADDEN             32 DAVENPORT FL            52:51 17:01 
   28   333 LISA BROWN              34 CLERMONT FL             53:12 17:08 
   29   348 KATHLEEN JANDAK         34 CLERMONT FL             55:17 17:48 
   30   369 KRISTINE FALLIS         31 SAINT CLOUD FL          58:09 18:43 


MALE AGE DIVISION:  30 - 34
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    75 MATT TEICHOLZ           34 MYSTIC CT               31:56 10:17 
    2    83 RICKY WHITTAKER         34 CLERMONT FL             32:08 10:21 
    3   112 ROBERT STOMBER          30 ORLANDO FL              34:44 11:11 
    4   158 GLEN FLORES             30 ORLANDO FL              38:13 12:18 
    5   182 MICHAEL FABER           32 CLERMONT FL             39:37 12:45 
    6   195 SCOTT KITTELSTAD        33 GROVELAND FL            40:27 13:02 
    7   198 TOM DEGENHART           34 OCOEE FL                40:44 13:07 
    8   302 PETER BURGUE            32 DAVENPORT FL            49:51 16:03 
    9   334 CHRIS BROWN             32 CLERMONT FL             53:14 17:08 



FEMALE AGE DIVISION:  35 - 39
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    26 REBECCA ANGELO          36                         26:34  8:33 
    2    30 TONNI JORGE             37 SANFORD FL              27:08  8:44 
    3    45 VANESSA LAKE            35 ORLANDO FL              28:18  9:07 
    4    52 KASEY CLARIDA           38 APOPKA FL               29:00  9:20 
    5    67 MELISSA FRANCE          38                         31:01  9:59 
    6    70 KAREN NUGENT            37 DAVENPORT FL            31:08 10:02 
    7    80 TABITHA MALDONADO       35 ORLANDO FL              32:02 10:19 
    8    98 KAREN MARGOLIS          39 DAVENPORT               33:44 10:52 
    9   102 JUANITA BENEDICT        39 GROVELAND FL            34:16 11:02 
   10   108 JASON OSTROWSKI         38 WINDERMERE FL           34:34 11:08 
   11   140 CATHERINE CHRISTIAN     36 WINTER GARDEN FL        36:55 11:53 
   12   143 JENNIFER ECKMANN        38 MINNEOLA FL             37:03 11:56 
   13   144 MISTY RUTLEDGE          39 WINTER HAVEN FL         37:06 11:57 
   14   162 CATHERINE SMITH         39 ORLANDO FL              38:23 12:21 
   15   175 HEIDI COFFMAN           35 BELLEVIEW FL            39:05 12:35 
   16   176 JILL KLEPZIG            37 PLYMOUTH FL             39:08 12:36 
   17   208 MELINDA HOUGH           35 CHAMPIONS GATE FL       41:47 13:27 
   18   215 ROWENA LEODONES         39 CLERMONT FL             42:14 13:36 
   19   221 ANN RANK                37 CASSELBERRY FL          42:34 13:42 
   20   223 HEATHER MILLER          37 HAINES CITY FL          42:37 13:43 
   21   230 JAMIE PERNA             36 LADY LAKE FL            43:01 13:51 
   22   304 KIM BENNETT             39 CLERMONT FL             49:52 16:03 
   23   316 CARLA TARANTINO         35 ORLANDO FL              51:07 16:27 
   24   317 CHRISTINA DUNNIGAN      36 MINNEOLA FL             51:21 16:32 
   25   322 MELANIE SMITH           37 GOTHA FL                51:50 16:41 
   26   332 JOELLE HUTCHINS         35 CLERMONT FL             53:11 17:07 
   27   339 SUSAN ANDREWS           38 ALTOONA FL              54:03 17:24 
   28   345 COREY MAHON             37 KISSIMMEE FL            54:40 17:36 
   29   347 BRANDY JAMES            37 DAVENPORT FL            54:40 17:36 
   30   373 MELISSA LOMAN           37 CLERMONT FL             59:10 19:03 


MALE AGE DIVISION:  35 - 39
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    24 WILLIAM PINDELL         39 ALTAMONTE SPRINGS FL    26:24  8:30 
    2    59 BRIAN LINTON            38 LAKELAND                30:09  9:43 
    3    68 COREY JONES             35 KISSIMMEE FL            31:04 10:00 
    4   100 JOSH HOLCOMB            35 WINTER SPRINGS FL       34:10 11:00 
    5   117 JASON SMITH             37 GOTHA FL                35:14 11:21 
    6   126 MICHAEL FLEAK           36 WARRENSBURG MO          35:44 11:30 
    7   164 TOM PIOTROWSKI          39 WINTER GARDEN FL        38:30 12:24 
    8   214 HERNANIE LEODONES       37 CLERMONT FL             42:13 13:36 
    9   240 MICHAEL BOUCHET         39 CLERMONT FL             43:37 14:03 
   10   252 RICHARD WATERS          38 SAN JOSE CA             45:30 14:39 
   11   286 NATHAN TIMME            37 CLERMONT FL             49:01 15:47 



FEMALE AGE DIVISION:  40 - 44
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    46 BARBRA-SUE NELSON       41 LADY LAKE FL            28:33  9:12 
    2    57 SHELLY LINDNER          42 CLERMONT FL             29:57  9:39 
    3    60 JONELLE DEMKO           42 ORLANDO FL              30:31  9:50 
    4    84 STEFANIE GONZALEZ       42 GROVELAND FL            32:15 10:23 
    5    93 GINNY LYNNE JOHNSTON    40 PORT SAINT LUCIE FL     33:08 10:40 
    6   115 JENNIFER WARDLE         41 LAKE MARY FL            35:05 11:18 
    7   118 IRIS BUTTERMAN          44 HOWI IN THE HILLS FL    35:15 11:21 
    8   119 WENDY CURTIS            44 LITHIA FL               35:26 11:25 
    9   129 CHRISTI MOWDY           42 CLERMONT FL             35:52 11:33 
   10   132 CAREY BAGLEY            40 CLERMONT FL             35:59 11:35 
   11   142 TOMI-LYN SWARTHOUT      40 FRUITLAND PARK FL       37:02 11:56 
   12   170 CHRISTINA MCKEON        41 LONGWOOD FL             38:59 12:33 
   13   189 GWENDOLENE HOLLOWAY     41 WINDERMERE FL           40:14 12:57 
   14   202 BECKY GALLION           44 CLERMONT FL             40:52 13:10 
   15   204 ANGEL COFFMAN           40 MOUNT DORA FL           41:16 13:17 
   16   211 TRACY TURNER            44 CLERMONT FL             41:56 13:30 
   17   218 LISA SNYDER             44 CLERMONT FL             42:19 13:38 
   18   245 RHONDA DUNHAM           43 ORLANDO FL              44:13 14:14 
   19   253 MEREDITH ROSSER         41 OAKLAND FL              45:34 14:40 
   20   269 CANDAICE HARPER         42 FRUITLAND PARK FL       48:00 15:27 
   21   275 NATASHA DURAND          42 CLERMONT FL             48:18 15:33 
   22   288 KAREN MANLY             44 FRUITLAND PARE FL       49:05 15:48 
   23   293 KIMBERLY LOCHER         43 CELEBRATION FL          49:07 15:49 
   24   310 JENNY HILL              42 CLERMONT FL             50:28 16:15 
   25   315 KERRY LOVELL            42 WINDERMERE FL           50:50 16:22 
   26   324 CANDACE GALLMEYER       43 HOWEY IN THE HILLS FL   51:58 16:44 
   27   337 CECELIA ZACARIAS        40 WINDERMERE FL           53:55 17:22 
   28   342 RHODY WHITTAKER         42 CLERMONT FL             54:10 17:26 
   29   343 JENNIFER KOSLOSKI       41 WINTER SPRINGS FL       54:14 17:28 
   30   344 ELIZABETH SCANLON       44 ORLANDO FL              54:21 17:30 
   31   358 STACY PATTEN            43 OVIEDO FL               56:07 18:04 
   32   370 BRANDI BAKER            40 KISSIMMEE FL            58:10 18:44 
   33   371 JANET TAFEL             42 KISSIMMEE FL            58:12 18:44 
   34   382 ELYSE RAUH              42 CLERMONT FL           1:02:14 20:02 
   35   384 STEPHANIE NORWOOD       41 CLERMONT FL           1:06:53 21:32 
   36   387 SHEILA FORNOLES         44 CLERMONT FL           1:07:02 21:35 



MALE AGE DIVISION:  40 - 44
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     5 JAMIE BENEDICT          42 GROVELAND FL            22:16  7:10 
    2    22 STEVE ROSSER            44 OAKLAND FL              26:20  8:29 
    3    51 SHANE HILL              42 CLERMONT FL             28:51  9:17 
    4    55 DOUG MCDONALD           40 WINTER GARDEN FL        29:25  9:28 
    5    86 RUSSELL ACKER           44 APOPKA FL               32:28 10:27 
    6    92 MICHAEL JOHNSTON        41 PORT SAINT LUCIE FL     33:08 10:40 
    7   110 CHRIS SWARTHOUT         43 FRUITLAND PARK FL       34:36 11:09 
    8   151 STEFFON HAMULAK         44 ORLANDO FL              37:53 12:12 
    9   201 JOE REYES               41 MINNEOLA FL             40:46 13:08 
   10   209 DOUG HEYER              44 LAKE WALES FL           41:47 13:27 
   11   268 KENNETH PINKSTON        44 CLERMONT FL             47:59 15:27 
   12   281 JORGE TORNERIA          41 ORLANDO FL              48:37 15:39 
   13   311 JASON MCCLELLAN         40 WINDERMERE FL           50:31 16:16 
   14   364 DAVID TAFEL             43 KISSIMMEE FL            56:42 18:15 
   15   393 CRAIG SCHIETECATTE      44 ORLANDO FL            1:21:32 26:15 


FEMALE AGE DIVISION:  45 - 49
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    36 JEANETTE MILLER         46 DUROR, ARGYLL, SCOTLAND    27:20  8:48 
    2    41 PAM HURDLE              45 KISSIMMEE FL            28:09  9:04 
    3    54 JENNIFER MIDDLEBROOK    45 KISSIMMEE FL            29:00  9:20 
    4    64 JENNIFER WINCHELL       49 THE VILLAGES FL         30:53  9:57 
    5    74 DEB NICKERSON           46 WINTER SPRINGS FL       31:34 10:10 
    6    81 ELLEN ALENCE            46 LITHIA FL               32:05 10:20 
    7    82 SHERRY HOGAN            46 OVIEDO FL               32:06 10:20 
    8    99 JODI HOVIUS             45 GROVELAND FL            34:05 10:59 
    9   125 WENDY RAMEY             46 WINTER GARDEN FL        35:35 11:28 
   10   127 JANIS HEYEN             46 ORLANDO FL              35:52 11:33 
   11   161 COLLEEN ASTLES          47 WINTER GARDEN FL        38:23 12:21 
   12   207 SONIA I RIVERA          48 CLERMONT FL             41:35 13:23 
   13   210 DEBBIE TORRES           48 CLERMONT FL             41:52 13:29 
   14   225 KRISTINA WILLIAMS       45 CLERMONT FL             42:45 13:46 
   15   228 ELIZABETH SCHNEIDER     45 CLERMONT FL             42:46 13:46 
   16   229 KAREN NIEDERDORFER      49 CLERMONT FL             42:58 13:50 
   17   235 TAMARA BIGLANE          46 CLERMONT FL             43:21 13:58 
   18   239 MYCHELE BOARDMAN        45 GROVELAND FL            43:36 14:02 
   19   242 DARLA WARD              47 CLERMONT FL             43:38 14:03 
   20   258 MARCIA PETERS           48 WOODBURY MN             46:23 14:56 
   21   280 LISA WILLIAMS           45 CLERMONT FL             48:36 15:39 
   22   296 JUDY SCOTT              46 BUSHNELL FL             49:16 15:52 
   23   299 ANGELA ZAMBAUX          47 APOPKA FL               49:36 15:58 
   24   308 KATIE BOYD              45 CLERMONT FL             50:03 16:07 
   25   328 LIANE REIMER            49 GROVELAND FL            52:30 16:54 
   26   350 DEBORAH OLSEN           45 DELTONA FL              55:26 17:51 
   27   359 ANGIE SCHUTT            47 OVIEDO FL               56:07 18:04 
   28   367 LINDA DADY              47 ST CLOUD FL             57:43 18:35 
   29   380 SUZANNE SKINNER         45 CLERMONT FL           1:02:06 20:00 
   30   390 SUZANNE HAGEN           47 OVIEDO FL             1:07:39 21:47 



MALE AGE DIVISION:  45 - 49
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     7 JEFF DUNN               47 WINTER HAVEN            22:32  7:16 
    2    12 ROD ALENCE              48 LITHIA FL               23:56  7:43 
    3    14 BILL BOLDEN             45 LAKE WALES FL           24:26  7:52 
    4    17 JAMES JACKSON           45 CLERMONT FL             25:04  8:05 
    5    25 JAMES MOULDS            46 AURORA                  26:31  8:32 
    6    32 KRIS HURDLE             45 KISSIMMEE FL            27:14  8:46 
    7    53 EDWARD MIDDLEBROOK      49 KISSIMMEE FL            29:00  9:20 
    8    96 MICHAEL WEBER           45 MAITLAND FL             33:38 10:50 
    9   122 WESLEY SCHUTT           46 MINNEOLA FL             35:27 11:25 
   10   156 KIRK WHALEN             49 APOPKA FL               38:09 12:17 
   11   160 CHARLEY IRWIN           47 WINTER GARDEN FL        38:22 12:21 
   12   166 ANDY NIEDERDORFER       49 CLERMONT FL             38:42 12:28 
   13   171 JAMES BARBER            46 MINNEOLA FL             39:00 12:33 
   14   192 RENE CASTRO             48                         40:19 12:59 
   15   219 JEFF SNYDER             47 CLERMONT FL             42:19 13:38 
   16   248 ALEXANDER POREDA        45 CLERMONT FL             44:37 14:22 
   17   298 KEITH HOLLOWAY          47 WINDERMERE FL           49:25 15:55 
   18   314 TERRY LOVELL            49 WINDERMERE FL           50:49 16:22 
   19   381 MATT SKINNER            46 CLERMONT FL           1:02:07 20:00 


FEMALE AGE DIVISION:  50 - 54
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    63 AMY BORSETH             53 CLERMONT FL             30:50  9:56 
    2    73 SHARON DEARMAN          53 LONGWOOD FL             31:23 10:07 
    3   133 JENNY ALENCE            52 LITHIA FL               36:08 11:38 
    4   136 VICKI BRUNO             54 DELTONA FL              36:20 11:42 
    5   152 KAREN KOCHHEISER        52 GALENA OH               37:55 12:12 
    6   181 SHARON BREWER           51 KISSIMMEE FL            39:33 12:44 
    7   222 ELFIE SALISBURY         52 KISSIMMEE FL            42:36 13:43 
    8   250 KENLY BOYETT            50 CLERMONT FL             45:21 14:36 
    9   255 LAURA WHITTAKER         54 CLERMONT FL             45:55 14:47 
   10   261 PEPPER PARMAN           53 CELEBRATION FL          46:51 15:05 
   11   270 MARLENE MILOVAC         50 CLERMONT FL             48:00 15:27 
   12   300 KATHY CAMPBELL          50 ORLANDO FL              49:36 15:58 
   13   313 LAURNCILLE ANDERSON     52 LAKE WALES FL           50:39 16:19 
   14   320 MARIA DEL CARMEN VEGA   52 ORLANDO FL              51:41 16:38 
   15   340 KATHY SULLIVAN          53 LEESBURG FL             54:04 17:24 
   16   354 TERRE ZEIGLER           51 CLERMONT FL             55:57 18:01 
   17   361 TOBI ASHBY              52 DAVENPORT FL            56:22 18:09 
   18   363 BELYNDA PINKSTON        52 CLERMONT FL             56:33 18:13 
   19   374 DENISSE MATOS           50 KISSIMMEE FL            59:22 19:07 
   20   389 JANET RODRIGUEZ         53 OVIEDO FL             1:07:39 21:47 
   21   392 CARLA POLLOCK           53 HAINES CITY FL        1:09:53 22:30 



MALE AGE DIVISION:  50 - 54
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    35 RON DARIN               53 CLERMONT FL             27:18  8:48 
    2    43 CHARLES WILKLOW         53 MOUNT DORA FL           28:12  9:05 
    3   124 SCOTT RAMEY             50 WINTER GARDEN FL        35:33 11:27 
    4   131 MATTHEW PARMAN          50 ELEVATION FL            35:56 11:34 
    5   135 DENNIS BRUNO            53 DELTONA FL              36:19 11:42 
    6   349 SCOTT OLSEN             50 DELTONA FL              55:25 17:51 
    7   355 CHRIS ZEIGLER           53 CLERMONT FL             55:57 18:01 
    8   391 SEGUNDO TORRES          52 CLERMONT FL           1:09:53 22:30 


FEMALE AGE DIVISION:  55 - 59
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1   137 JULIE JAMES             55 WINDERMERE FL           36:31 11:46 
    2   168 MARY BETH BRINK         58 OCOEE FL                38:58 12:33 
    3   196 DEBORAH SACKETT         57 WINTER SPRINGS FL       40:27 13:02 
    4   226 CALENE KOZMA            57 HAINES CITY FL          42:46 13:46 
    5   236 DEBBIE WENNERSTROM      59 CLERMONT FL             43:30 14:00 
    6   260 MAUREEN BROWN           57 CLERMONT FL             46:42 15:02 
    7   297 ELEANOR CONLIN          56 CHAMPIONS GATE FL       49:22 15:54 
    8   341 CAROLYN HUMTER          55 FRUITLAND PARK FL       54:04 17:24 
    9   352 BARB MCPHERSON          59 ST CLOUD FL             55:52 17:59 
   10   375 PATRICE MCFADIN         58 ORLANDO FL              59:33 19:11 
   11   378 CHERYL WILEAR           56 CLERMONT FL           1:01:13 19:42 
   12   383 SUZANNE LAMPHERE        55 KISSIMMEE FL          1:02:16 20:03 


MALE AGE DIVISION:  55 - 59
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    95 NIGEL MILLER            58 DUROR, ARGYLL, SCOTLAND    33:34 10:49 
    2   197 GREG SACKETT            58 WINTER SPRINGS FL       40:28 13:02 
    3   292 FRANCIS CONLIN          57 CHAMPIONS GATE FL       49:07 15:49 
    4   368 BRIAN DADY              55 ST CLOUD FL             57:43 18:35 


FEMALE AGE DIVISION:  60 - 64
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    91 VICTORIA BUCHER         60 CLERMONT FL             32:58 10:37 
    2   109 KATHLEEN SZEMCSAK       61 GROVELAND FL            34:35 11:08 
    3   227 KATHY GUTKOWSKI         63 KISSIMMEE FL            42:46 13:46 
    4   238 CYNTHIA SUCHARSKI       64 CLERMONT FL             43:34 14:02 
    5   272 STEPHANIE DICKSTEIN     61 CLERMONT FL             48:11 15:31 
    6   279 MARILYN MCARTHUR        62 DAVENPORT FL            48:32 15:38 
    7   284 MARY ROSE LUFT          60 CLERMONT FL             48:53 15:44 
    8   291 SANDRA JONES            64 YALAHA FL               49:06 15:48 
    9   326 PATTI HARMON            60 CLERMONT FL             52:07 16:47 
   10   385 DIANNE DETOMMASO        61                       1:06:54 21:32 



MALE AGE DIVISION:  60 - 64
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     9 RODERICK MCARTHUR       63 DAVENPORT FL            23:40  7:37 
    2   104 FRANK WHITTAKER         60 CLERMONT FL             34:22 11:04 
    3   114 TONY KAMUS              61 WINTER SPRINGS FL       35:04 11:17 
    4   169 MARK BRINK              62 OCOEE FL                38:59 12:33 
    5   273 STEPHEN DICKSTEIN       60 CLERMONT FL             48:12 15:31 


FEMALE AGE DIVISION:  65 - 69
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1   237 MARCIA COCKRELL         65 CLERMONT FL             43:34 14:02 
    2   306 ELFI RUBIN              69 CELEBRATION FL          50:01 16:06 
    3   338 TERESA HAMULAK          65 ORLANDO FL              54:01 17:23 
    4   353 CAROL STEWART           65 ORLANDO FL              55:54 18:00 


MALE AGE DIVISION:  65 - 69
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1   379 NEAL WILEAR             69 CLERMONT FL           1:01:13 19:43 


FEMALE AGE DIVISION:  70 - 74
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1   165 LINDA NEWMAN            71 LEESBURG FL             38:34 12:25 
    2   325 LINDA BRETT-KELL        74 CLERMONT FL             52:04 16:46 
    3   351 ROXANN STEINKE          74 CLERMONT FL             55:43 17:56 


MALE AGE DIVISION:  70 - 74
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1   150 JOSEPH LANDON           72 CLERMONT FL             37:48 12:10 
    2   305 BOB HOLBECK             72 CELEBRATION FL          50:01 16:06 


MALE AGE DIVISION:  80 - 89
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1   172 DOUGLAS VASSILATOS      81 PALM COAST FL           39:00 12:33