FRIENDS OF LAKE LOUISA REAL FLORIDA 5K
            May 24, 2014- LAKE LOUISA STATE PARK - CLERMONT, FL
               Chip Timing by SOMMER SPORTS - CHIPTIMES.COM
 
   


----------------------------------------------------------------
          MALE OVERALL
----------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     1 NOAH ELDER              14 CLERMONT FL             18:57  6:06 

----------------------------------------------------------------
          FEMALE OVERALL
----------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     7 JAMI YOUNGMANN          29 WEIRSDALE FL            22:21  7:12 



MALE AGE DIVISION:  6 - 14
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    11 MEHARI VAN DER RIET     12 CLERMONT FL             23:32  7:35 
    2    13 JOHN TURNER             13 CLERMONT FL             24:16  7:49 
    3    70 MAKEL BUFORD            12 ORLANDO FL              42:25 13:39 
    4    73 JORDAN MARITATO          7 ORLANDO FL              43:01 13:51 


FEMALE AGE DIVISION:  6 - 14
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    12 ALEXIS HILL             13 CLERMONT FL             24:15  7:49 
    2    25 MACKENZIE HILL          11 CLERMONT FL             27:55  8:59 
    3    87 JACQUI KELLEY            7 DAVENPORT FL            45:48 14:45 
    4    94 CIARA MALADY            11 WINTER HAVEN FL         49:22 15:54 
    5   102 RAVEN VIGGIANO          14 HAINRES CITY FL         55:28 17:51 
    6   106 MAKENZIE KORTEN          6 ORLANDO FL              59:07 19:02 



FEMALE AGE DIVISION:  15 - 24
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    71 ARIANNA LING            18 ORLANDO FL              42:45 13:46 
    2    80 GWENDOLYN HIERMAN       15 CLERMONT FL             43:56 14:09 
    3    84 DARBY FOSTER            18 ORLANDO FL              45:07 14:32 


MALE AGE DIVISION:  15 - 24
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     2 ALEXANDER SABIROV       19 CLERMONT FL             19:00  6:07 
    2     3 BIRHANU VAN DER RIET    15 CLERMONT FL             21:01  6:46 
    3     5 ISAIAH LING             20 ORLANDO FL              21:29  6:55 
    4    36 JOSEPH SCHIETECATTE     15 ORLANDO FL              31:51 10:15 
    5    40 GRIFFIN DYE             16 MINNEOLA FL             33:13 10:42 


FEMALE AGE DIVISION:  25 - 34
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    41 CAITLIN JONES           28 CLERMONT FL             33:34 10:49 
    2    47 LAURA HODGES            30 DAVENPORT FL            35:28 11:25 
    3    50 JENNIFER RUGGIERO       27 CLERMONT FL             36:36 11:47 
    4    52 MUSIC BRUNETTO          26 CLERMONT FL             36:54 11:53 
    5    58 SYLVIA TOUGH            29 WINDERMERE FL           39:39 12:46 
    6    59 KAYLA BRASCH            27 CLERMONT FL             39:41 12:47 
    7    61 CHRISTINA GRANT         28 KISSIMMEE FL            39:57 12:52 
    8    64 SARAH WILCOX            32 WINTER GARDEN FL        40:17 12:58 
    9    75 JENNY FREEMYER          28 WINDERMERE FL           43:17 13:56 
   10    86 LAURA KELLEY            31 DAVENPORT FL            45:48 14:45 
   11    91 CHRISTIN SALDANA        31 BROOKLYN NY             48:21 15:34 
   12   101 JANINE FRAVEL           34 GROVELAND FL            54:21 17:30 
   13   104 JOAN MARITATO           34 ORLANDO FL              56:59 18:21 
   14   107 LYNETTE KORTEN          31 ORLANDO FL              59:07 19:02 


MALE AGE DIVISION:  25 - 34
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    16 NICHOLAS WALKER         29 ORLANDO FL              24:41  7:57 
    2    18 PHILIP AURELUS          28 ORLANDO FL              25:19  8:09 
    3    28 JOSHUA SALDANA          27 BROOKLYN NY             28:45  9:16 
    4    43 MICHAEL CALVERT         31 GREENSBORO NC           33:59 10:57 
    5    48 T.J DICKS               32 ST CLOUD FL             35:50 11:32 
    6    74 JOSH FREEMYER           27 WINDERMERE FL           43:17 13:56 
    7    81 JOEY HARP               28 DAVENPORT FL            44:27 14:19 
    8   105 JAMES KORTEN            32 ORLANDO FL              59:06 19:02 


FEMALE AGE DIVISION:  35 - 44
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     9 CRISTINA SMY            38 CLERMONT FL             22:59  7:24 
    2    22 GINGER LORE             41 WINDERMERE FL           26:04  8:24 
    3    23 TRACEY JOHNSON          44 DAVENPORT FL            26:17  8:28 
    4    37 TRACY TURNER            43 CLERMONT FL             32:10 10:21 
    5    39 STEPHANIE DRIGGERS      37 FRUITLAND PARK FL       32:45 10:33 
    6    42 PRAXIDES CHEN           38 LADY LAKE FL            33:37 10:49 
    7    51 DANA DYE                41 MINNEOLA FL             36:50 11:52 
    8    55 RENEE KEARNEY           38 CLERMONT FL             38:15 12:19 
    9    57 CHARLOTTE CHANDLER      39 CLERMONT FL             38:33 12:25 
   10    60 TONYA NETTLES           43 LEESBURG FL             39:47 12:49 
   11    63 ELIZABETH SCHNEIDER     44 CLERMONT FL             40:10 12:56 
   12    67 KATIE BOYD              44 CLERMONT FL             40:38 13:05 
   13    77 MELINDA HOUGH           35 CHAMPIONS GAT FL        43:31 14:01 
   14    95 LISA MALADY             42 WINTER HAVEN FL         49:24 15:54 
   15   109 AMY WADE                35 MINNEOLA FL             59:30 19:09 


MALE AGE DIVISION:  35 - 44
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    10 JOE GRINSTEAD           43 LEESBURG FL             23:20  7:31 
    2    26 SHANE HILL              42 CLERMONT FL             27:55  9:00 
    3    32 DAVID CORNELISON        39 CLERMONT FL             30:35  9:51 
    4    35 JOHN LAHR               41 MAITLAND FL             31:35 10:10 
    5    44 ROB BOGGS               42 CLERMONT FL             34:23 11:04 
    6    76 CRAIG SCHIETECATTE      43 ORLANDO FL              43:22 13:58 
    7    89 PATRICK MARITATO        40 ORLANDO FL              46:25 14:57 
    8   110 JASON WADE              42 MINNEOLA FL             59:31 19:10 


FEMALE AGE DIVISION:  45 - 54
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    15 LAURIE ALLEGOOD         51 CLERMONT FL             24:17  7:49 
    2    20 CLAUDENA COULTER        47 GROVELAND FL            25:39  8:16 
    3    30 KARRIE-LINN VELMS       46 CLERMONT FL             30:09  9:42 
    4    33 DEBORAH SZARKO          51 WESLEY CHAPEL FL        31:29 10:08 
    5    46 JULIE JAMES             54 WINDERMERE FL           35:24 11:24 
    6    53 PENNY REED              52 GOTHA FL                37:03 11:56 
    7    56 NIKI FREEMAN            46 CLERMONT FL             38:28 12:23 
    8    72 CHERYL COLLISON         46 GROVELAND FL            42:45 13:46 
    9    92 ANTIONETTE LOUDON       52 CLERMONT FL             48:22 15:34 
   10    96 SIAUW LING              54 ORLANDO FL              49:39 15:59 
   11   100 TAWNYA FOSTER           52 ORLANDO FL              52:33 16:55 


MALE AGE DIVISION:  45 - 54
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1     4 DAVID ELDER             51 CLERMONT FL             21:17  6:51 
    2     6 DOUGLAS PICKELL         54 ORLANDO FL              22:16  7:10 
    3     8 BARRY BROWN             45 WINDERMERE FL           22:40  7:18 
    4    14 RICH VIGGIANO           47 HAINES CITY FL          24:16  7:49 
    5    19 SKIP ALLEGOOD           53 CLERMONT FL             25:23  8:10 
    6    21 JOSEPH SZARKO           53 WESLEY CHAPEL FL        25:59  8:22 
    7    27 TRENT LING              49 ORLANDO FL              28:45  9:16 
    8    34 DONALD LOUDON           53 CLERMONT FL             31:30 10:09 
    9    38 STEVE FRANKENBERRY      45 WINTER GARDEN FL        32:41 10:31 
   10    78 GAVIN SISK              47 ORLANDO FL              43:56 14:09 
   11    79 KENNETH HIERMAN         45 CLERMONT FL             43:56 14:09 
   12    88 GREGORY HARDY           52 CLERMONT FL             46:03 14:50 


FEMALE AGE DIVISION:  55 - 64
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    24 LINDA BRIODY            62 CLERMONT FL             27:04  8:43 
    2    29 TONI RICHARDSON         62 MASCOTTE FL             29:34  9:31 
    3    45 STEPHANIE DICKSTEIN     60 CLERMONT FL             34:25 11:05 
    4    49 PEGGY KNOWLES           59 CLERMONT FL             36:14 11:40 
    5    54 ROBIN PEREZ             56 CLERMONT FL             38:02 12:15 
    6    65 MARCIA COCKRELL         64 CLERMONT FL             40:37 13:05 
    7    66 CYNTHIA SUCHARSKI       63 CLERMONT FL             40:37 13:05 
    8    69 JULIE ALLEN             55 LAKE WALES FL           41:29 13:22 
    9    83 SANDRA HABER            62 LAKE WALES FL           44:53 14:27 
   10    90 BETTI MCTURK            59 CLERMONT FL             48:05 15:29 
   11    97 MAUREEN BROWN           56 CLERMONT FL             51:12 16:29 
   12    99 CYNTHIA COURTNEY        62 CLERMONT FL             51:20 16:32 


MALE AGE DIVISION:  55 - 64
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    17 DON WILSON              59 CLERMONT FL             24:53  8:01 
    2    68 DAVID FOSTER            55 ORLNDO FL               40:58 13:12 


FEMALE AGE DIVISION:  65 - 69
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    85 JOYCE TUCKER            69 CLERMONT FL             45:15 14:34 


MALE AGE DIVISION:  65 - 69
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    98 GERARD COURTNEY         65 CLERMONT FL             51:15 16:30 



FEMALE AGE DIVISION:  70 - 84
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    82 AUDREY SMITH            75 SEBRING FL              44:39 14:23 
    2   103 CAROLYN GREENE          70 CLERMONT FL             56:37 18:14 


MALE AGE DIVISION:  70 - 84
---------------------------------------------------------------

Place O'All Fname      Lname        Ag City               St Time    Pace     
===== ===== ======================= == ===================== ======= ===== 
    1    31 HAROLD SMITH            77 SEBRING FL              30:26  9:48 
    2    93 JAMES LOUDON            83 CLERMONT FL             48:22 15:34